رکورد درآمد سالانه مایکروسافت با رشد 12 درصدی در سال 2011

با پایان یافتن سال مالی، مایکروسافت آمار درآمدهای خود را منتشر کرد. این درآمد 70 میلیارد دلاری  بیشترین درآمد تاریخ مایکروسافت بوده و نسبت به سال گذشته یک رشد 12درصدی را نشان میدهد این میزان درآمد بسیار بیشتر از پیش بینی های کارشناسان بوده است و علت هم عملکرد بینظیر مایکروسافت در سرورها و همینطور بخش بیزنس یعنی آفیس بوده است.

مایکروسافت گزارش داد در سه ماهه پایانی سال مالی، 5.87 میلیارد دلار یا به عبارت دیگر 69 سنت برای هر برگه سهام سود خالص از درآمد 17.37 میلیارد دلاری خود داشته است که این میزان 8 درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل رشد نشان میدهد.

وال استریت ژورنال پیش بینی 58 سنت برای هر برگه سهام از درآمد 17.23 میلیاردی را داشته بود اما برای کل سال مالی 2011 مایکروسافت گزارش سود خالص 23.15 میلیارد دلاری یا 2.69 دلار برای هر برگه سهام از درآمد 69.94 میلیارد دلاری خود را داده است که 12 درصد نسبت به سال مالی 2010 رشد داشته است.

گزارش 3 ماهه پایانی مایکروسافت از چندین جهت قابل توجه بوده است اول اینکه درآمد بخش سرور و بیزنس (آفیس) مایکروسافت به علت رشد بسیار زیاد به درآمد بخش ویندوز نزدیک شده است. مایکروسافتت آفیس در این سه ماهه پایانی یک درآمد 5.77 میلیارد دلاری با سود خالص 3.68 میلیارد دلاری را برای این غول نرم افزاری  به ارمغان آورده است. بعلاوه اینکه به نظر میرسد که مایکروسافت 3 گاو شیرده دارد آخرین آنها بخش  سرور میباشد که به نظر تازه وارد می آید ولی به شدت در حال رشد میباشد.

اینجا جدول توزیع درآمد بخش های مختلف مایکروسافت مشخص میباشد:

از این توزیع درآمد موارد زیر را میتوان استخرج کرد :

گرایش شرکت ها به آفیس 2010 همچنان ادامه دارد درحالیکه مایکروسافت لینچ و شر پوئنت نیز رشد دو رقمی را شاهد هستند. (مایکروسافت لینچ سرویسی برای مکالمات و ویدئو کنفرانس های تجاری است و شر پوئنت سرویسی برای به اشتراک گذاری فایل های آفیس میباشد)

بخش Server and tools عملکرد بسیار قدرتمندی در سایه ویندوز سرور داشته است که باعث شده که تا حدودی از سایه ویندوز پی سی خارج شود ولی همچنان ویندوز به عنوان پردرآمدترین محصول مایکروسافت مطرح است:

اما درآمد ویندوز پی سی برای مایکروسافت کاهش 2 درصدی نسبت به سال قبل دربر داشته است ولی سازمان ها در صدد مهاجرت به ویندوز 7 هستند که این خبر بسیار خوبی برای مایکروسافت تا عرضه ویندوز 8 خواهد بود.

اما عجیب ترین بخش مایکروسافت مربوط به سرویس های آنلاین میباشد. هرچه درآمد بیشتری در این بخش بدست می آید پول بیشتری از دست میرود؟! موتور جستجوی بینگ ستاره این قسمت میباشد. در سه ماهه پایانی سال مالی گذشته این قسمت 728 میلیون دلار هزینه در ازای 688 میلون دلار درآمد داشته است! علت این امر هزینه های سنگین مایکروسافت در بخش سرویس های کلود کامپیوتینگ میباشد که هنوز به بهره وری نرسیده اند که از مهمترین آنها میتوان آفیس 365 و ویندوز آزور را نام برد همچنین مایکروسافت در سال های گذشته هزینه های سنگینی برای راه اندازی سرورهای پردازش ابری کرده است در حالیکه در گذشته از سرورهای شرکت های دیگر استفاده میکرده است.

 

اما بخش سرگرمی مایکروسافت با درخشش ایکس باکس 360 همچنان می تازد این کنسول پرفروشترین کنسول در آمریکا و کیکنت  یک موفقیت است. در سال گذشته در سه ماهه پایانی ایکس باکس یک سود خالص 32 میلیون دلاری برای مایکروسافت بهمراه داشت اما امسال بخش ایکس باکس یک سود خالص 1.32 میلیارد دلاری از درآمد 8.91 میلیارد دلاری را به مایکروسافت هدیه کرد.

 

 

 

ZDNET

 

3 دیدگاه برای “رکورد درآمد سالانه مایکروسافت با رشد 12 درصدی در سال 2011”

  1. جالب انگیز ناک بود. این گزارش قابل توجه کسانی هست که می گند دیگه مایکروسافت مایکروسافت سابق نیست و اپل و گوگل جاشو دارند می گیرند.

    1. به غیر از سال 2009 همیشه درآمد مایکروسافت سیر صعودی داشته مخصوصاً امسال که دیگه واقعاً آفیس و ویندوز سرور و ایکس باکس عالی بودن. چیزی که مایکروسافت رو از بقیه ممتاز میکنه اینه که چون شرکت نرم افزاری هست نسبت سود خالص به کل درآمد خیلی بالاست یعنی از 70 میلیارد دلار نزدیک23.15 میلیارد دلار سود خالص هست یعنی 33 درصد که خیلی عالیه در حالیکه این رقم برای شرکت های سخت افزاری خیلی پائینتره یعنی ممکنه سامسونگ با در آمد 100 میلیارد دلاری سودش از مایکروسافت کمتر باشه

  2. مطلب خوبی بود، ممنون.
    فقط یه توضیح بدم که شیرپوینت یک سرویس برای به اشتراک گذاشتن فایل های افیس نیست. حداقل میگفتید “پلات فرم توسعه پذیر پورتال” خیلی بهتر بود. هر چند در چند کلمه نمیشه حق مطلب رو بیان کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *